Powierzchnia podłóg zakupionych w firmie Styl Drzewa Sp. z o.o. pokryte systemem olejo-wosków firmy SAICOS charakteryzują się dużą odpornością na zabrudzenia bieżące oraz przetarcia.  Należycie użytkowana i pielęgnowana podłoga przez długi czas zachowuje pierwotny wygląd i właściwości. Podłogi zakupione w fimie Styl Drzewa są gotowe do użytkowania i dodatkowa warstwa oleju czy środka impregnacyjnego po ułożeniu nie jest wymagana.

Warunki klimatyczne pomieszczenia

Naturalne drewno zapewni komfort i przytulność. Jednak trzeba pamiętać, że drewno jest produktem naturalnym, dlatego higroskopijnie reaguje na zmieniające się warunki otoczenia. Może się to objawiać zmianą kształtu desek, a w efekcie powodować powstawanie szczelin i pęknięć gdy wilgotność powietrza jest za niska lud wyłudkowaniem gdy wilgotność powietrza jest zbyt wysoka w dłuższym czasie. W celu zachowania naturalnych cech i struktury podłogi drewnianej zaleca się utrzymanie w pomieszczeniach temperatury 18-22˚C i względnej wilgotności powietrza najbardziej odpowiadającej naturalnym dla człowieka i drewna warunkom 45-60%. Utrzymanie względnej wilgotności powietrza na poziomie 45-60% zapobiega uniknięciu zbędnego i nadmiernego wysychania drewna, minimalizując proces powstawania szczelin.

Ogólne zalecenia odnośnie użytkowania drewnianych podłóg

Aby podłoga zachowała pierwotny stan i służyła przez wiele lat, należy:

• Wymienić twarde kółka foteli na miękkie lub użyć pod krzesłami specjalne dywaniki.

• Nóżki mebli należy podkleić filcem lub innym miękkim materiałem, aby uniknąć zarysowania podłogi.

• Przy drzwiach wejściowych należy ułożyć dywaniki, które zabezpieczą podłogę przed błotem i wilgocią.

• Olejowane podłogi należy odnawiać co kilka lat, ponownie powlekając je dodatkową warstwą bezbawrnego oleju SAICOS PREMIUM HARDWAX-OIL.

• Podłogi należy regularnie czyścić według zaleceń.

• Agresywne plamy (np. czerwonego wina, kawy) należy natychmiast wytrzeć.

• Do czyszczenia podłogi należy stosować wyłącznie specjalne środki do pielęgnacji drewnianych podłóg.

• Gumowe elementy wyposażenia domu lub przedmioty oddzielić od powłok wykończonych olejem SAICOS (powłoki przy dłuższym kontakcie mogą reagować z gumą)

• Utrzymać odpowiednie warunki klimatyczne pomieszczenia

Regularne czyszczenie i pielęgnacja

Największym zagrożeniem dla powłok naszych podłóg jest piasek i zabrudzenia, które działają podobnie jak papier ścierny rysując podłogę. Dlatego podłogi drewniane sprzątamy „na sucho” miotłą z miękkiego włosia, odkurzaczem z końcówką przeznaczoną do podłóg drewnianych lub suchą miękką ścierką. Do pielęgnacji i sprzątania na wilgotno (bez pozostawiania kałuż wody na podłodze) zaleca się koncentrat do mycia podłóg drewnianych SAICOS WASH CARE, który jest wlewany do wody.  

Okresowe czyszczenie i konserwacja podłogi olejowanej

W warukach domowych drewnianą podłogę, w zależności od stopnia jej użytkowania zaleca się przeprowadzanie prac czyszczących i konserwacyjnych. Jeśli podłoga zaczyna matowieć lub szarzeć, to znak iż taką procedurę trzeba zastosować. W przypadku mocnych zabrudzeń do czyszczenia podłogi zaleca się koncentrat SAICOS MAGIC CLEANER, który przeznaczony do mocno zabrudzonych powierzchni. Po usunięciu zabrudzeń środkiem SAICOS MAGIC CLEANER oczyszczoną powierzchnię należy dokładnie przetrzeć czystą wodą na wilgotno z mopem z mikrofazy. Następnie po wyschnięciu zaleca się zastosować pielęgnacyjny środek do drewnianych podłóg SAICOS WAX CARE.

Renowacja

W przypadku, gdy podłoga ma głębokie uszkodzenia lub przetarcia, należy miejscowo delikatnie zeszlifować papierem ściernym. Następnie odkurzyć całą powierzchnie i nałożyć dodatkową wastwę oleju z woskiem SAICOS PREMIUM HARDWAX-OIL.

Uwaga: Szmaty, gąbki itp. Po olejowaniu należy spalić lub namoczyć w wodzie. Niebezpieczeństwo   samozapłonu.