Blog

2022-05-02

Sadzenie młodych dębów: rewanż za prezenty od natury

Drzewo – to odnawialny surowiec pochodzący z przyrody, ale nie szanując i nie oszczędzając drewna, jego zasoby mogą się szybko wyczerpać. Przyroda dała człowiekowi prezent, z którym należy obchodzić się odpowiedzialnie.

Używamy drewna w wielu dziedzinach życia, dlatego naszym obowiązkiem jest dbanie o to, aby drzewostan mogły odnawiać młode drzewa. Dlatego przyjmując prezenty od natury, musimy nauczyć się je zwracać.  Utrzymanie równowagi drzewostanu – to zapewnienie dostatku dla nas wszystkich.

Pierwszy krok – odpowiedzialne przetwarzanie

Od samego początku grupa „Ecowood” tworzy odpowiedzialny i odnawialny biznes. Wszyscy członkowie grupy „Ecowood“ – „Ecowood“ zakład produkcyjny, „Medzio stilius“ na Litwie, „Styl Drzewa“ w Polsce, „Ecohardwood“ w Wielkiej Brytanii, tartak „Dubava” działający na Ukrainie oraz  „Oak Style“ działająca na rynku globalnym – łączą pasja i szacunek dla dębu.

Podstawą naszych produktów jest wysokiej jakości drewno dębowe pochodzące z odpowiedzialnie zarządzanych lasów europejskich. W celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju, surowce kupujemy tylko od dostawców z certyfikatem FSC®, którzy chronią lasy i gwarantują odpowiedzialną gospodarkę leśną. Jednak, to nie wszystko.

Wśród naszych pracowników jest sporo leśników, dlatego doskonale rozumiemy, jak ważne jest aktywne uczestnictwo w utrzymaniu naturalnej równowagi – własnymi rękoma możemy odtworzyć to, co człowiek zabrał naturze na własne potrzeby.

Tradycja sadzenia dębów

Szacunek dla dębu w spółkach grupy „Ecowood” przejawia się w corocznej akcji sadzenia dębów, która stała się już tradycją. To wiosenna akcja, podczas której łączymy wspólnie siły, aby na ziemi pojawiły się setki młodych, silnych dębów.  Jednocześnie taki czyn społeczny – to lekcja współpracy, koncentracji i oddania dla całego zespołu.

Niestety, statystycznie na dziesięć zasadzonych drzewek, dojrzałość osiąga tylko jedno (najsilniejsze). Pracownicy grupy „Ecowood” spotkali się na Litwie w celu zasadzenia 4000 sadzonek dębu.

Vytautas (Witold), były pracownik oddziału „Stylu Drzewa” w Wilnie, przeprowadził szybkie szkolenie, jak sadzić dąb, aby miał największe możliwości przyjęcia się.  Po siedemnastu latach pracy w salonie w Wilnie, Vytautas wrócił do swojego pierwotnego zajęcia, czyli leśnictwa i pracuje w jednym z leśnictw Lasów Państwowych na Litwie. Kolega z radością podzielił się swoją wiedzą z załogą „Ecowood” i na nowo stał się liderem naszej grupy, tym razem w okolicznościach przyrody.

Narodowe sadzenie lasów

Coroczna akcja sadzenia lasów, biorąc pod uwagę rezultaty coraz bardziej nieodpowiedzialnego podejścia do przyrody na świecie, ma większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej. Jesteśmy szczęśliwi, że w ten sam weekend, gdy sadziliśmy dęby, na Litwie odbył się, jak dotąd najliczniejszy, narodowy czyn społeczny – sadzenie lasów, zorganizowane przez Lasy Państwowe. W regionalnych oddziałach leśnictw drzewa sadziły firmy, społeczności i indywidualni mieszkańcy.   To nie tylko rekordowa inicjatywa mieszkańców – 748 ha obsadzonych lasów przez weekend – ale także jasna deklaracja, że zarówno przedsiębiorstwa oraz mieszkańcy przywiązują wagę do odpowiedzialnego podejścia do posiadanych zasobów surowców odnawialnych oraz działań chroniących przyrodę.

Wszystkie oferty specjalne

Left Right

Skontaktujcie z nami


  Twój email nie zostanie opublikowany
  Twój numer telefonu nie zostanie opublikowany

  Skontaktujcie z nami


  Skontaktujcie z nami


   Pobierz katalog