Drewno dębowe jest produktem naturalnym. Na odcień drewna i jego strukturę wpływ mają warunki w jakich rośnie dane drzewo.
Porównując różne rodzaje drewna można stwierdzić, że im biedniejsze drzewo, tym cenniejsze jest jego drewno. Dzięki temu drewno dębowe jest cenione za swój surowy charakter. Kora dębu, który rośnie w piaszczystej ziemi, będzie ciemna a drewno jaśniejsze.
Takie drewno jest bardzo twarde i sztywne. Jeśli dąb wyrósł w pobliżu wody, w pobliżu rzeki, nad brzegiem jeziora lub na terenach podmokłych takie drzewo jest bardzo ciężkie. Takie dęby charakteryzują się prostym pniem i gęstym ulistnieniem. Kora jest twarda, cętkowana, jasnoszara z lekkim niebieskawym odcieniem. Samo drewno ma różowy odcień, szeroką budowę słojów. Elastyczność drewna jest bardzo dobra, ale może dochodzić do rozwarstwiania w czasie procesu suszenia.
Drewno dębowe wykorzystywane do produkcji pochodzi z różnych krajów europejskich. Jednak najważniejsza jest kontrola jakości drewna podczas każdego procesu produkcyjnego – tak żeby nie zmarnować materiału który tworzony jest przez samą naturę.
Niezbędnym ale i najważniejszym procesem w obróbce drewna jest jego odpowiednie przygotowanie w procesie suszenia. Ten etap nie może być przyśpieszany ponieważ ryzykujemy uszkodzenie materiału, stąd często dłuższy czas oczekiwania na produkty dębowe. W naszej fabryce stosujemy suszarki konwekcyjne: które gwarantują długie suszenie w zmiennych temperaturach – tak aby maksymalnie odtworzyć naturalne warunki dla drewna. Tak wysuszone drewno nie pęka podczas produkcji i może cieszyć klientów swoją niezawodnością i długowiecznością. Jeśli sama przyroda potrzebuje 100 lat na „wyprodukowanie” takiego materiału, człowiek nie może śpieszyć się w jego obróbce.
Czasami klienci pytają o wpływ na środowisko, czy w wyniku produkcji nie wycinamy zbyt wielu drzew?
Wierzymy w to że każdy człowiek powinien i musi być odpowiedziany za swoje działania i naturalne surowce. Powinno się je wykorzystywać z szacunkiem, tylko tyle ile potrzeba a jednocześnie sadzimy nowe dęby dla zachowania równowagi w środowisku – tak żeby przyszłe pokolenia mogły korzystać z przyrody przynajmniej w takim samym stopniu jak my obecnie. Nawet ścinki w naszej fabryce wykorzystywane są do produkcji brykietu na opał – tak żeby nie marnować materiału.
Dla nas dąb to nie tylko materiał i praca. Jest on dla nas pasją i robimy wszystko aby budować i przekazywać odpowiedzialne podejście do zrównoważonej konsumpcji.