Przestronne, pełne światła wnętrza, wykończone naturalnymi, solidnymi materiałami najwyższej jakości – to założenia, które stanęły u podnóża projektowania domu marzeń dla Guody i Laimisa. Para starannie zaplanowała i wybrała każdy szczegół, czerpiąc inspirację z nostalgicznych wspomnień z dzieciństwa spędzonego u dziadków, gdzie solidne, naturalne dębowe podłogi przetrwały pokolenia. Każdy zakątek ich domu został przemyślany, nawet orientacja budynku, aby mogli cieszyć się światłem podczas wschodu oraz podziwiać zachody słońca z tarasu.
„Marzyliśmy o praktycznej, minimalistycznej przestrzeni, która będzie naszym bezpiecznym azylem. Dom zaprojektowaliśmy sami, z techniczną pomocą architektów i projektantów wnętrz. Skupiliśmy się na podstawach – podłogach, drzwiach i oknach – ich trwałości, jakości i przyjazności dla środowiska” – mówi Guoda.
Po starannych poszukiwaniach para wybrała jasną drewnianą podłogę i białe dębowe drzwi w stylu skandynawskim z firmy „Styl Drzewa”. „Jednym z głównych powodów” – wyjaśnia Guoda – „była rada projektantów i architektów, aby zainwestować w solidne produkty, które tworzą fundamentalną podstawę wykończenia. Można zaoszczędzić na meblach, zasłonach i innych detalach, ale na jakości nie – drewniane podłogi, drzwi i okna wysokiej jakości od sprawdzonego producenta, to podstawa. Te elementy są najtrudniejsze do wymiany w razie remontu.”
Dębowe podłogi – to ciepłe, wygodne i praktyczne rozwiązanie
Na wybór dębowej podłogi z firmy „Styl Drzewa” miały również wpływ nostalgiczne wspomnienia z dzieciństwa. „Oboje z mężem dorastaliśmy na wsi i rozmawialiśmy o tym, jak wytrzymałe były naturalne dębowe podłogi naszych dziadków. Chcieliśmy więc czegoś podobnego” – stwierdza Guoda. Dzięki nowoczesnej technologii podłogi z drewna klejonego są jeszcze mocniejsze, trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu, nawet w kuchni, gdzie dzieje się tak wiele.
Małżeństwo uwielbia przyjmować gości, rodzinę, przyjaciół i organizować przyjęcia, a trzy lata po parapetówce są zadowoleni ze swoich wyborów. W domu na otwartym planie centralnym punktem jest wyspa kuchenna ustawiona na dębowych podłogach. „Wspaniale jest mieć dom, w którym goście czują się swobodnie, a my nie musimy martwić się o zniszczone czy poplamione podłogi. Uwielbiamy naturalność dębowych podłóg, usłojenie prawdziwego drewna oraz fakt, że są one proste i łatwe w utrzymaniu” – mówi Guoda.
Podłoga dębowa, która dostosowuje się do każdych warunków pogodowych, nie nagrzewa się podczas upałów, a podczas chłodnej jesieni lub zimy pozostaje ciepła.” Guoda dodaje – „Wybraliśmy podłogę, która idealnie nadaje się do systemu ogrzewania podłogowego. Nasze koszty ogrzewania domu są niskie, ponieważ naturalny dąb skutecznie przewodzi ciepło i dostosowuje się do klimatu”.
Dla Guody, która pracuje jako projektantka i kreatywny menedżer marki, jej dom jest często jej biurem. „Środowisko pracy musi być przytulne, spokojne i inspirujące. Najbardziej kreatywne pomysły przychodzą mi do głowy, gdy po prostu siedzę na podłodze” – śmieje się. – Powiedziałam mężowi, że mogę żyć bez mebli”.
Para dzieli dom z psem o imieniu Gazas, figlarnym pudlem miniaturowym. On również cieszy się naturalną, wysokiej jakości podłogą przyjazną dla ludzi i zwierząt, wolną od toksyn i szkodliwych substancji.
Przestrzeń dla światła i zachodów słońca
Budowa domu od podstaw, to proces pełen wyzwań wymagających innowacyjnych pomysłów. „To było interesujące, gdy projektanci wnętrz przedstawili nam model 3D naszego domu, pokazujący, jak wnętrza będą wyglądać w różnych porach roku, w różnych porach dnia i jak będzie zmieniać się oświetlenie” – wspomina Guoda. „Na tej podstawie dostosowałem położenie okien w salonie, aby jak najlepiej wykorzystać naturalne światło w ciągu dnia, a od maja do września zawsze widzieć zachody słońca na tarasie” – podkreśla Laimis. „Szerokie drzwi tarasowe i strategicznie rozmieszczone okna sprawiają, że zachody słońca są widoczne w całej okazałości”.
Sprytnie zaprojektowany układ domu w kształcie litery U zapewnia przestrzeń do spotkań i spokojnego relaksu: w tym samym czasie jeden koniec domu może być używany do relaksu, podczas gdy drugi jest używany do rozrywki.
Salon płynnie przechodzi w taras, łącząc wnętrze domu z życiem na zewnątrz. Komfort, funkcjonalność i praktyczność były tutaj priorytetami.
Subtelne, pastelowe i neutralne kolory wnętrz podkreślają elegancję i naturalność drewnianych wykończeń wokół podłóg, drzwi i okien. Dominujące materiały to naturalny kamień, drewno i len. Para unika zbędnych detali, co sprawia, że przestrzeń i światło w domu robią jeszcze większe wrażenie. „Kiedy tęsknimy za kolorem lub jakimś detalem” – dodaje Guoda – „po prostu wrzucamy kolorowy bukiet kwiatów. To ożywia przestrzeń, a gdy znudzi nam się jeden kolor, możemy bez zastanowienia zastąpić go innym”.
Proces w kierunku zaprojektowania wymarzonego domu nie był pozbawiony wyzwań. „Co zrobilibyśmy inaczej dzisiaj? Najtrudniejszą częścią było planowanie instalacji elektrycznej i oświetlenia, więc przyjrzelibyśmy się temu jeszcze dokładniej” – przyznaje Guoda. Pani domu radzi wszystkim, którzy planują lub już są w trakcie urządzania domu, aby zaufali swojej intuicji, byli zdecydowani zadawać pytania, jeśli coś budzi wątpliwości, a co najważniejsze, wybierali sprawdzonych profesjonalistów i wysokiej jakości materiały.