Elastyczny styl życia oraz rosnące zainteresowanie zdrowym trybem życia miały istotny wpływ na kształtowanie się nowych kierunków w projektowaniu wnętrz. Obserwujemy pojawienie się nowych kolekcji drewnianych podłóg oraz ścianek działowych, dostępnych w coraz szerszej palecie kolorów, wzorów i wykończeń. To połączenie funkcjonalności, przytulności i elegancji w jednym.
Z myślą o szczegółowo przemyślanym planowaniu przestrzeni, nowoczesne rozwiązania w zakresie projektowania ścian i podłóg oferują szeroki wachlarz możliwości. Od ścianek działowych i wysokich drzwi, poprzez różnorodność wykończeń podłóg, aż po ich integrację ze schodami. Dzięki temu zarówno przestrzenie komercyjne, jak i mieszkalne zyskują na ponadczasowej elegancji, doskonałej izolacji akustycznej i otoczeniu sprzyjającym dobremu samopoczuciu.
W ostatnich latach elastyczność rozwiązań projektowych w pomieszczeniach stała się kluczowa. Zmieniające się nawyki domowe, spowodowane wzrostem pracy zdalnej i organizacją domowych spotkań towarzyskich, wpłynęły na decyzje projektantów. Coraz więcej niestandardowych pomysłów znajduje swoje zastosowanie, np. dzielenie dużych przestrzeni na mniejsze za pomocą drewnianych ścianek działowych, wprowadzając intymną i przytulną atmosferę do nowoczesnych przestrzeni.
Naturalne drewno, kojarzące się z naturą, odgrywa kluczową rolę w obecnym trendzie. Ma na celu stworzenie poczucia komfortu, które jest zarazem wyraziste i eleganckie. Dębowe podłogi, układane w specjalnych wzorach i odcieniach, dodają przestrzeniom intelektualnego charakteru, odchodząc od tradycyjnej, „rustykalnej” perspektywy na rzecz nowej, kulturowej wizji.
W roku 2024 dojdzie do zasadniczej zmiany w kolorystyce drewnianych podłóg i ścianek działowych. Jasne odcienie drewna ustępują miejsca ciemniejszym, co symbolizuje zmianę paradygmatu w postrzeganiu drewna.
Podłogi drewniane są odkrywane na nowo poprzez zmianę wzornictwa i wzorów układania: nowe proporcje i odcienie kolorów zmieniają warunki „gry” i dyktują nowe postrzeganie estetyczne. Temu trendowi towarzyszy eksperymentowanie z drewnem w wystroju wnętrz, tak, aby wykorzystać naturalność materiału, w celu stworzenia wrażenia swobody i elegancji.
Drewniane ścianki działowe są również częścią tego trendu, tworzą kontrastujące aranżacje wnętrz poprzez eksponowanie unikalnych wzorów stworzonych przez naturę oraz odsłaniając rdzeń drewna, którego normalnie nie widzimy gołym okiem. Drewno jest ponownie przedmiotem konceptualizacji i jest dostosowywane do potrzeb pokolenia Z, które rozumie trwałą wartość drewna i jego nostalgiczne właściwości.
Trend otwartej przestrzeni zostaje zastąpiony przez tendencję do tworzenia bardziej przytulnych, prywatnych i dźwiękoszczelnych stref. Dane z „Google Trends” potwierdzają wzrost popularności koncepcji „broken plan living” o 130% w ciągu ostatniego roku.
Rośnie zapotrzebowanie na przestrzenie dostosowane do różnych rodzajów działalności. Pomagają to osiągnąć wszechstronne przegrody pokojowe, a ścianki działowe z drewna dębowego nie tylko spełniają tę funkcję, ale także dekorują przestrzenie eleganckimi powierzchniami i ponadczasowymi strukturami z efektem 3D. Coraz częściej takie artystyczne i eleganckie ścianki działowe, tworzące oddzielne przestrzenie do pracy, relaksu i prywatności, można zobaczyć nie tylko w domach mieszkalnych, ale także we wnętrzach komercyjnych. Czy dębowe ścianki działowe mogą stać się, niczym dzieło sztuki, szczególnie ważnym akcentem wnętrza?
Na to pytanie retoryczne znajdą Państwo odpowiedź po wizycie w „Styl Drzewa” W salonie lub W galerii internetowej.
Odkrywanie katalogu „Stylu Drzewa” jest jak wejście do galerii sztuki współczesnej, gdzie każdy element ma moc przekształcania i przenoszenia przestrzeni i domów na wyższy poziom estetyki. To nie tylko drewniane podłogi czy ścianki działowe, to arcydzieła stworzone przez naturę i litewskich mistrzów drewna.
Projekty wnętrz i zdjęcia użyte w artykule są autorstwa: projektantka wnętrz Eugenija Bogdanavičiūtė, fotograf Gerda Ramonė; studio aranżacji wnętrz „InArch”, fotograf Lina Adinavičienė; projektantka wnętrz Katie Malik, fotograf Maciek Platek studio aranżacji wnętrz „NOI”, studio aranżacji wnętrz „SA home”, fotograf Vytenis Raubickas.