Jak w wyjątkowy sposób zjednoczyć zespół
Rodzina naszych firm z Polski, Litwy i Wielkiej Brytanii: “Styl Drzewa”, “Medžio Stilius”, “Ecowood” i “Ecohardwood” pielęgnuje swoją coroczną tradycję. Każdej wiosny jedziemy do lasów aby zasadzić dębowe drzewa. Spotykamy się nie po to żeby symbolicznie zasadzić kilka drzew w towarzystwie aparatów fotograficznych. Jest to okazja do rozmowy, zdobywania wiedzy i dyskusji z leśnikami aby wykonać poważną i niezbędną pracę – sadzenia kilku tysięcy młodych drzew. Dąb jest głęboko zakorzeniony w naszych działaniach, wartościach i w firmowym DNA. Każdy pracownik może wiele powiedzieć na temat dębu, ponieważ na jego wartości opieramy naszą działalność budowaną na odpowiedzialności i szacunku do tego cennego, naturalnie ograniczonego surowca. Tym razem chcemy podzielić się spostrzeżeniami nie na temat dębu, ale na temat zespołu i wydarzenia które ma zasadnicze znaczenie dla dalszego rozwoju firmy. Opowiemy wam dlaczego taka praca łączy ludzi lepiej niż inne “zwykłe” spotkania, tworząc szczególną więź z solidnymi wartościami.
1. Wartości deklarowane przez firmę muszą zbiegać się z codziennym zachowaniem, aktywnościami i praktykami. Szacunek dla natury i dębu jest taki sam jak szacunek okazywany drugiej osobie. Budujemy między tymi relacjami znak równości. Pracownicy własnymi rękami, odpowiedzialnie, sadzą drzewa w dwuosobowym zespole. Rozwijają w ten sposób szacunek do środowiska, dzięki czemu w codziennej pracy nie są potrzebne dodatkowe spotkania wyjaśniające jak ważne są wartości które kształtują całą firmę.
2. Głęboka znajomość właściwości drewna dębowego jest niezbędna, ponieważ musi być umiejętnie przekazana naszym klientom. Dzięki termu każdy klient trafiający do salonów sprzedaży w Polsce lub na Litwie będzie mógł otrzymać identyczną, niezbędną wiedzę o kolorach, wzornictwie, pięknie a także zaletach materiału który jest nośnikiem stylu w każdym domu. W taki właśnie sposób tworzymy nasz zespół ekspertów i koneserów drewna dębowego.
3. Cała praca którą wykonujemy jest niejako „niepodpisana”, ale wymaga prawdziwego wysiłku, zmęczenia, potu i współpracy. Sadzonki są sadzone przez dwie osoby: jedna wykonuje specjalny dołek, druga ostrożnie umieszcza korzenie młodego drzewa w ziemi. Proste? Pamiętajcie że sadzimy kilka tysięcy drzew, więc potrzebujemy precyzji przy każdym drzewku, wzajemnego zrozumienia, pewności siebie i wytrwałości. Cechy te chcą implementować wszystkie organizacje, mieć je w fundamencie swojej firmy, jak również starają się rozwijać te umiejętności wśród pracowników.
4. Ważną rzeczą jest też fakt, że ludzie są zmotywowani, pobudzeni i skupieni na swojej pracy. Nie wystarczy dziś wyznaczyć zadania do zrobienia, ponieważ sama droga do jego osiągnięcia, zdobyte doświadczenie ma często istotniejsze znaczenie. Nie odrzucamy innych działań związanych z budowaniem zespołu, ale czy wyzwania grupowe nie mogą odbywać się w trudnych terenowych warunkach ?
Tradycja sadzenia drzew przynosi wiele wartości dodanej, ponieważ każdy w zespole czuje się potrzebny, zaangażowany w wartościową pracę, która jest ważna dla ludzi i przyrody. Dzięki temu wszyscy odnoszą korzyści!
Znaczenie, cel, wartość i tradycja konsekwentnego rozwoju tworzą nasz wyjątkowy zespół specjalistów.