Ciągle spotykamy się z pytaniami, czy dębowe podłogi są łatwe w utrzymaniu i czy będą służyły przez długie lata. Jakie podłogi wybrać: olejowane czy lakierowane. Dla nas, profesjonalistów, osób na co dzień zajmujących się podłogami z dębu, wątpliwości klientów brzmią zaskakująco – jednak z chęcią zawsze na nie odpowiadamy.
Podłogi olejowane
Zacznijmy od faktu że wszystkie nasze podłogi wykończone są olejem. Wynika to z przemyślanych decyzji, które niosą wiele zalet dla nas i klientów – końcowych użytkowników naszych podłóg.
Przede wszystkim olej nie zakrywa naturalnego piękna drewna. Ten sposób zabezpieczenia desek uwidacznia i wzmacnia naturalne walory materiału: ukształtowanie słojów, teksturę i daje w pełni odczuć ciepło drewna pod stopami. Podłoga o tak naturalnym charakterze jest wspaniałym elementem wnętrza. Dodatkowo, olej wyjątkowo dobrze chroni drewno przed działaniem czynników zewnętrznych. Struktura drewna chłonie tylko tyle oleju ile potrzebuje, by zabezpieczyć je przed zarysowaniami, wilgocią i innymi uszkodzeniami wynikającymi z użytkowania podłogi. Należy też podkreślić że używamy tylko produktów SAICOS, których skład bazuje wyłącznie na naturalnych olejach i woskach – używanych chociażby do produkcji dziecięcych zabawek. Dzięki temu nawet małe dzieci w bezpieczny sposób mogą korzystać z naszych podłóg bawiąc się i biegając boso – dzięki temu każdy rodzić może być spokojny!
Z naszej fabryki “Ecowood” nasi klienci otrzymują produkt pokryty przynajmniej dwiema warstwami oleju. Zapewnia to solidną warstwę ochronną, nie zabierając i pozbawiając naturalnych walorów deski. Deski posiadają trwałe i wyraziste barwy dzięki użyciu olejów z dodatkiem pigmentu.
Jak utrzymać I pielęgnować olejowaną podłogę ?
Wszystko jest bardzo proste: zalecamy mycie podłogi zwykłym mopem, dodając do wody niewielką ilość dedykowanych środków do pielęgnacji. Dzięki temu za każdym razem można wzmocnić i odświeżyć olejowaną powierzchnię a deski będą wyglądały bez zarzutu.
Jei po kelerių metų norite atnaujinti paviršių, tą padaryti lengvai gali kiekvienas. Pirmiausia švariai išplauname grindis, po to tepame plonu sluoksniu alyvos, leidžiame išdžiūti. Ir jokio šveitimo!
W przypadku odświeżenia podłogi po kilku latach, można to zrobić samemu bez większego problemu. Na początku należy umyć podłogę (jak w opisie powyżej) a następnie nakładamy cienką warstwę oleju, pozwalając mu wchłonąć w drewno. Olej można rozprowadzać po podłodze wałkiem lub pędzlem a nadmiar po prostu zetrzeć szmatką. W celu odświeżenia koloru, nie szorujemy niczym naszej podłogi… chyba że chcemy zmienić kolor podłogi.
W takim przypadku, należy zaopatrzyć się w nowy kolor oleju i przetrzeć delikatnie naszą podłogę papierem ściernym. Następnie proces przebiega podobnie – nakładamy cienką warstwę oleju. Po wyschnięciu pierwszej warstwy oleju, powtarzamy proces, olejując podłogę drugi raz. Przed takim zabiegiem należy jeszcze dokładnie zapoznać się z zaleceniami znajdującymi się na etykiecie, które przypomną że potrzebna jest mała warstwa oleju.
Co w przypadku kiedy zniszczymy naszą podłogę i chcemy usunąć zarysowania ? Przede wszystkim możesz zapomnieć o całkowitym cyklinowaniu – frustrującej pracy (czasochłonnej i kosztownej) która musi zostać wykonana kiedy podłoga jest polakierowana. Olejowana podłoga jest łatwa w naprawie – wystarczy delikatne przetarcie uszkodzonej powierzchni (tak żeby uszkodzenie nie było widoczne) a następnie nakładamy na ten fragment podłogi cienką warstwę oleju. Po wchłonięciu przez deskę oleju – nie zauważysz ponownie swojego problemu.
Są także klienci, którzy doceniają znaki czasu na desce, które mogą przypominać o psotach dzieci lub wnuków…
Z naszymi podłogami zawsze możesz zdecydować o wyglądzie swojej podłogi!