Rzadko kiedy mamy okazję podziwiać wnętrze, które łączyłoby dostojność dawnych dworów i nowoczesne trendy. DWÓR SZARYCH ŻURAWI – jest to projekt litewskiego projektanta Mantas’a Lataitis’a, Projektant nieustannie zaskakuje klientów i całą branżę wykańczania wnętrz swoimi aranżacjami. Mantas Lataitis współpracuje z naszą firmą i do tworzonych przez siebie aranżacji wnętrz wybiera produkowane przez podłogi, drzwi i schody dębowe.
Aranżacja wnętrz DWORU SZARYCH ŻURAWI bierze udział w ogólnokrajowym litewskim konkursie „Przestrzeń roku 2020” (lit. „Mano erdvė 2020”). Oto jak wygląda barwny opis projektu: „Zbocze góry, doskonale otwierający się widok na płynącą rzekę, dziką przyrodę, żurawie przelatujące na wysokości wzroku. Dom został urządzony po przeanalizowaniu pięciu sąsiadujących dawnych dworów z okolicy. Pieczołowicie dobrane i zastosowane typowe zasady dekoracji i planowania dawnych dworów litewskich. W obiekcie w stylu nowoczesnej klasyki odzwierciedlono przestronną elegancję. Tworząc aranżację wnętrz eksperymentowano z nietradycyjną grą światła, nie unikano odważnych zestawień kolorystycznych, zastosowano tylko najnowocześniejsze rozwiązania inżynieryjne. Subtelne piękno, całość przemyślana i dostosowana do wszystkich założeń z najwyższą dbałością o każdy szczegół. W dworze znalazło się też miejsce dla gustownej kolekcji dzieł sztuki. Dom w którym można odpocząć, wygodnie mieszkać, dom dla ludzi świadomych siebie.”
Cieszymy się, że mamy możliwość szerzej pomówić z Mantas’em o projekcie i wykorzystanym w nim parkiecie dębowym, który daje imponujący efekt końcowy.
Analizował Pan wystroje wnętrz innych dworów w okolicy i wybrał na podłogę parkiet dębowy w jodełkę. Czy to oznacza, że jodełka jest znakiem luksusu? Czy to wyjątkowa tradycja dworów, który kontynuowana jest także w czasach współczesnych? Czy była rozważana opcja prostej deski podłogowej?
Analizując dwory litewskie zauważyłem, że w najbardziej rozkosznych, reprezentacyjnych przestrzeniach dworów zawsze układano jodełkę lub mozaikę drewnianą, zaś podłogę z desek układano w innych strefach codziennego życia. W czasach radzieckich jodełka także była symbolem dobrobytu. Dlatego też bezapelacyjnie wybraliśmy jodełkę bez rozważania innych opcji. Aktualnie przeżywamy renesans parkietu w jodełkę, wzór ten spotykany jest w wielu zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach.
W tym wykończeniu wnętrza jodełka jest bardzo wyrazista, doskonale widoczny wzór, wierzchołek jodełki (stożkowatość) pięknie zakręca w kierunku okna, w stronę światła. Zdecydowanie jest to świadomy wybór, dało to bardzo dobry efekt końcowy. Czy Pan poleciłby układanie jodełki w ten sposób także w innych mieszkaniach? Co zrobić żeby sposób ułożenia podłogi współgrał z układem okien, naświetleniem w pomieszczeniu.
Świadomie wybraliśmy sposób układania jodełki Francuskiej pod kątem 45 stopni. Chociaż dla dworów bardziej charakterystyczne jest standardowe mijanie się jodełki, jodełka klasyczna pod kątem 90 stopni, moim zdaniem, jodełka francuska bardziej nawiązuje do luksusu i przepychu rezydencji z zachodniej Europy. Jestem niezmiernie zadowolony z tego wyboru, to podłodze nadało więcej estetyki, niepowtarzalnego piękna.
Zauważyliśmy trend do układania podłóg w jasnych odcieniach. Pan wybrał nasycony kolor orzecha (3481) – wyrazisty kontrast z białymi ścianami. Jak Pan wpadł na takie rozwiązanie? Jak dobór ciemnej podłogi wpływa na całokształt?
Najlepszy efekt zawsze uzyskuje się za pomocą kontrastu. W tym przypadku także wybrałem to rozwiązanie: ściany w kolorze mlecznym i ciemna podłoga. To dom w którym można odpocząć, to żadna tajemnica, że ciemna podłoga zawsze wygląda świetnie. Owszem, by wydobyć głębie koloru niezbędne są wystarczająco duże i dobrze oświetlone przestrzenie. W przeciwnym przypadku zbyt ciemna podłoga stwarza przygnębiający nastrój i żeby poprawić sytuację musimy wspomagać się białymi, jasnymi elementami wystroju, np. białymi dywanami. Obecnie drewno traktowane jest jako luksusowa wykładzina podłogowa, zawsze dobrze wygląda, jest trwała, krótko mówiąc jest bardzo pożądana.
Nie mniej ważna jest także odpowiedzialna praca – wdrożenie pomysłów projektanta, architekta, realizacja pomysłów zgodnie z zamówieniem, a następnie także profesjonalny montaż. Jakie jest Pana doświadczenie? Mieliście jakieś problemy z realizacją? Czy całość działała jak szwajcarski zegarek?
Z Państwa firmą współpracuję już od 12 lat, urządziliśmy naprawdę wiele ciekawych obiektów zarówno na Litwie, jak i w innych krajach. Nigdy nie miałem żadnych problemów ani z jakością produktów, ani podczas procesu montowania, jestem zadowolony.
Dziękujemy za rozmowę.
Autor zdjęć Leonas Garbačauskas