Dovilė Sakevičė – projektantka wnętrz, założycielka „Dovilės interjeras”, która w życiu kieruje się mottem „Marzyć. Wierzyć. Tworzyć”. Jej prace znane są zarówno naszym czytelnikom, jak i klientom. Dla Dovilė dom to, przede wszystkim, uczucie, które przynoszą naturalne materiały wykorzystywane w projektowanych przez nią wnętrzach: drewno, a w szczególności dąb, w połączeniu barw i natury z subtelnie śmiałymi akcentami ważnymi dla współczesnego człowieka.
Pytamy Dovilė o dąb, podłogi z dębu, tendencje w wystroju wnętrz, doświadczenie i co profesjonaliści radzą osobom urządzającym mieszkania.
Autor zdjęć: Benas Šileika
Jakie wzory podłóg są obecnie najmodniejsze? Do jakich przestrzeni pasują?
We wnętrzach obecnie szczególnie popularne są parkiety o wzorze jodełki i jodełki francuskiej. Wzory te doskonale pasują do klasycznego wnętrza, jednak mogą też wnieść wiele czaru i uroku do wnętrza nowoczesnego czy nawet minimalistycznego. Moim zdaniem, podłoga ze wzorem jodełkowym zawsze pozostanie klasyką i będzie wyjątkowym wyborem.
Mamy mało światła, czy podłoga z dębu bielonego pomaga budować nastrój? Jaka jest obecnie moda, jeśli chodzi o barwy, i jakie są tendencje?
Tak, bez wątpienia, jasne kolory zawsze pozytywnie nastrajają, są przyjemne, podłogi z dębu bielonego wizualnie powiększają przestrzeń małego pomieszczenia. Choć tendencje zmieniają się, zmiany te zachodzą w różnych tempach: niektóre są popularne przez wiele sezonów czy nawet wiele lat. Dom to przestrzeń, w której powinno czuć się dobrze, poza tym, wnętrze zawsze tworzone jest według osobowości, indywidualnie. To tyczy się również podłogi: należy wybrać barwę, która najbardziej nam się podoba, by podkreśliła indywidualny styl wnętrza przestrzeni mieszkalnej. W tendencjach szukajmy źródła natchnienia!
Na ile naturalność dębu ogólnie dyktuje styl mieszkania?
Naturalność dębu tworzy swoisty styl mieszkania i może być wykorzystywana zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym wnętrzu. Po prostu trzeba odpowiednio dobrać typ drewna, dajmy na to, podłogi z postarzanego drewna nie można dać do jakiegokolwiek wnętrza.
Autor zdjęć: Benas Šileika
Ludzie wracają do naturalności we wszystkich dziedzinach. Jaka jest rola naturalnego dębu we wnętrzach?
Zgadzam się, coraz bardziej wracamy do naturalności, tego, co jest bliżej natury i próbujemy przenieść to do wnętrza. Natchnienia z powodzeniem możemy szukać w naturze. Przy tworzeniu wnętrz drewno, dekoracje i wzory roślinne, kamień, powierzchnie betonowe i matowe, naturalne tkaniny i tekstylia, utrzymują mocną pozycję, a wszystko to dopełnia subtelny błysk złota i srebra. Dąb we wnętrzu gra bardzo ważną rolę, ponieważ jego wykorzystanie jest bardzo szerokie i jest jego największą zaletą. W końcu z dębu można zrobić podłogi, stoły, drzwi, schody, listwy podłogowe, fasady meblowe, blaty stołowe itp. Do tego wszystkiego dochodzi rwałość dębu i możliwość, by z biegiem czasu go odnowić.
Jak należy dopasowywać, czy dopasowywać podłogę i drzwi, schody? Jaki efekt można stworzyć?
Ja zawsze trzymam się zasady – mniej znaczy więcej. Po połączeniu drzwi, podłóg i schodów we wnętrzu tworzy się jednolitość, harmonia i estetyka otoczenia. Jednak można dopasowywać też różne odcienie drewna, tylko trzeba zwrócić uwagę na to, by „nie gryzły się” ze sobą. Odważniejszych rozwiązań lepiej szukać razem z projektantem wnętrz. Profesjonalista doradzi, jak dopasować ze sobą odcienie w taki sposób, by ogólny efekt był nie tylko piękny, ale i tworzył przyjemne uczucie stylowego domu.
Autor zdjęć: Benas Šileika
Podłogi z dębu to rzecz długotrwała. Jak po kilku latach odnowić wnętrze z tą samą podłogą?
Szczerze mówiąc podłogi drewniane mają wielką zaletę – można je odnowić i tym samym, dajmy na to, zmienić odcień. Ponieważ podłogi zajmują dużą powierzchnię wnętrza, po zmianie odcienia można kardynalnie zmienić wygląd ogólny lub nawet na nowo stworzyć styl dla domu.
Panuje mit, że podłogi dębowe są tylko do dużych mieszkań. Widzimy Pani wspaniałe projekty, w których na 50 m² widnieją przepiękne podłogi dębowe. Jakie jest Pani doświadczenie i co Pani poleca?
Jeśli mowa o wyborze pokrycia podłogowego, podłogi drewniane są najpopularniejszym wyborem, nie ważne, czy to mieszkanie 50 m², czy duży dom. Drewniane podłogi nadają każdemu domowi niepowtarzalności, przytulności, ciepła i naturalności. Bardziej zwróciłabym uwagę na szerokość, długość i wzór deski, np. w domu jednorodzinnym o dużej przestrzeni wybrałabym raczej szerokie i długie deski, zaś w mniejszym mieszkanku o wiele ładniej będą wyglądać krótsze i węższe deski podłogowe.
Autor zdjęć: Benas Šileika
Inny mit jest taki, że podłoga z naturalnego drewna nie pasuje do kuchni. Jakie jest Pani doświadczenie?
Po odpowiedniej obróbce takiej podłogi w procesie produkcji i przy odpowiedniej pielęgnacji po jej położeniu, można się nią cieszyć praktycznie we wszystkich pomieszczeniach. Osoby wybierające podłogi drewniane przeważnie rozumieją, że z czasem może się pojawić jedno czy dwa zarysowania bądź jakaś plamka. Wszystkie podłogi drewniane można łatwo odnowić, szczególnie te pokryte oliwą, są wysokiej jakości i długotrwałe. Oprócz tego, podłogi drewniane to takie podłogi, po których zawsze miło chodzić boso!
Dziękujemy za rozmowę!