Z różnych badań ankietowych wynika, że dla 50% mieszkańców Litwy obecnie najważniejszym kryterium wyboru pracodawcy jest stabilność zatrudnienia. Poza tym, ankietowani podkreślają, że dla nich ważne są również warunki pracy, dodatkowe korzyści, możliwości awansu i kultura pracy na przyszłym stanowisku
To uogólnione wyniki, które każda z firm może ocenić sama, czy spełnia oczekiwania osób na rynku pracy. W spółkach należących do grupy ECOWOOD, rozmowa kwalifikacyjna rozpoczyna się od zadania kilku pytań nowym pracownikom, w celu wyjaśnienia co ich skłoniło do przyjścia do naszej firmy, co spowoduje, że pozostaną i będą pracować z sukcesami oraz jakie są ich oczekiwania co do pracodawcy. Takie informacje są ważne nie tylko dla działu personalnego, ale także dla wszystkich kierowników, którzy pragną stworzyć efektywny zespół zorientowany na odnoszenie sukcesów.
Rozmawiamy z kierownikiem działu personalnego ECOWOOD, Jolantą Bervingiene, o ankietach dla nowych pracowników i ich rezultatach.
Dlaczego ważne są takie ankiety i do czego są potrzebne?
Firma rośnie i rozwija się, przybywa obowiązków, dlatego naturalne jest, że potrzebujemy nowych pracowników. Jesteśmy producentem podłóg, drzwi i schodów z drewna dębowego, dlatego szukamy specjalistów z różnych dziedzin: od pracowników na liniach produkcyjnych do informatyków czy specjalistów od finansów. Jest to ciągły proces i nie możemy stać tylko z pozycji obserwatora, który w razie potrzeby zamieszcza ogłoszenie o pracy. W dzisiejszych czasach osobom poszukującym zatrudnienia nie wystarcza sam fakt, że są wolne miejsca pracy. Interesują się oni głębiej pracodawcą, kulturą i charakterem pracy, możliwościami awansu i innymi warunkami zatrudnienia. Do wyjaśnienia takich zagadnień właśnie służy rozmowa kwalifikacyjna i ankieta dla nowych pracowników, co przekłada się na zainteresowanie w sferze komunikacji oraz w rzeczywistym życiu.
Jakie nietypowe aspekty ujawnia ankieta?
Może nie jest to dla nas zaskoczeniem, ale potwierdzeniem naszej wiedzy, że o możliwościach zatrudnienia większość kandydatów dowiaduje się od przyjaciół, znajomych lub członków rodzin, którzy są już zatrudnieni w naszej spółce. Możemy dojść do wniosku, że zatrudniony w naszej spółce personel ma zapewnione takie warunki i otoczenie, które pozwalają im polecać pracę w naszej firmie innym. Weźmy na przykład nasz zakład produkcyjny, który jest usytuowany w niewielkiej miejscowości Wilkija, gdzie społeczność wszystko przekazuje sobie „z ust do ust”. W ten sposób trudno pracodawcy kreować fałszywie kolorowy obraz o warunkach pracy. Rekomendacje od zatrudnionych w naszej firmie osób i ciągły napływ rąk chętnych do pracy są potwierdzeniem faktu, że kroczymy właściwą ścieżką.
Pracodawcy walczą o każdego nowego pracownika oferując coraz lepsze warunki. W jaki sposób ludzie wybierają pracodawcę, jakich informacji i gdzie ich szukają?
Z naszych ankiet wynika, że kryteria wyboru pracodawcy można podzielić na trzy kategorie: warunki pracy i wynagrodzenie, otoczenie pracy, kultura wewnętrzna. Na przykład, w jaki sposób przełożeni odnoszą się do zespołu i w końcu, co inni mówią o pracodawcy, na przykład, jakie komentarze można znaleźć w internecie. To mocny sygnał, że musimy myśleć nie tylko o „twardych” procesach wewnętrznych, takich jak możliwości rozwoju, jasnej polityce wynagrodzeniowej, ale także o „miękkich” aspektach: współpracy, opiniach, wsparciu i pochwałach, a wpływ na to ma jasny podział na zadania indywidualne i zespołowe. Pracując kierunkowo należy pamiętać o komunikacji, uczciwie pokazać czym żyje spółka, jakie problemy rozwiązuje i czym się szczyci.
Eksperci twierdzą, że sama rozmowa kwalifikacyjna jest jak sprzedaż pracodawcy samego siebie, nie selekcja, ale zdolność trafienia ze swoją ofertą do najlepszego kandydata. Czy zgodzi się Pani?
Myślę, że jest to „sprzedaż” obustronna, gdzie pracodawca przedstawia swoją ofertę, a kandydat powinien „sprzedać” swoje kompetencje, zdolności lub motywację do rozwoju. Z naszych ankiet wynika, że dla kandydatów przybyłych na rozmowę kwalifikacyjną było bardzo ważne otoczenie, rozmowa może być pozytywna, w sensie miła, bo musimy umieć pokazać szacunek dla ludzi, nawet jeśli ich umiejętności nie spełniają naszych oczekiwań. Wszyscy kandydaci, którzy odpowiedzieli na pytanie dotyczące procesu rekrutacji podkreślali jego jasność i celowość. W ten sposób ludzie chcą zrozumieć, czy będą w stanie z powodzeniem pracować, pogodzić obowiązki zawodowe i życie osobiste, itp. Im bardziej otwarta rozmowa, tym lepszy rezultat długotrwały – do zespołu trafiają ludzie, których oczekiwania zostały omówione i mogą być spełnione.
Początek, pierwszy dzień w pracy, nie jest łatwy dla nikogo, niezależnie od zajmowanego stanowiska lub funkcji. Co wspominają Państwa pracownicy z pierwszego dnia?
Wdrożyliśmy cały system integracyjny uzupełniony o mentorów. Przykładamy dużo uwagi do pierwszego dnia pracy: od obowiązkowego instruktażu BHP, jasnych poleceń, co należy zrobić przed podjęciem pierwszych kroków socjalizacyjnych, zawiązywaniem znajomości z kolegami i koleżankami z pracy w warunkach nieformalnych, itp. Znaczącym czynnikiem, który ma wpływ na dobre samopoczucie kandydata podczas pierwszego dnia w pracy – to, oprócz kierownictwa, które już zna pracownika, pozostali pracownicy, którzy pracują dookoła. Jeżeli przyjmą go po koleżeńsku i z wyrozumiałością, od tego będzie zależeć, jak nowy pracownik będzie czuł się i pracował w przyszłości. Wrażenia z pierwszego dnia pracy świetnie ilustrują słowa pracownika produkcji zamieszczone w jednej z ankiet: „Byłem zestresowany, ale wszystko potoczyło się dobrze. Kierownik pokazał mi miejsce pracy, kobiety udzielały mi instrukcji jak i co robić. Tak minął pierwszy dzień. Teraz cieszę się z pracy, z zespołu i staram się dobrze wykonywać obowiązki.”
Co warto powiedzieć potencjalnym kandydatom, którzy rozważają możliwość pracy w spółkach z grupy ECOWOOD lub których chcielibyście zaprosić do współpracy?
Mamy ambitne plany rozwoju, rośniemy w siłę na rynku nie tylko litewskim, ale także w innych krajach, wysoko cenimy sobie dąb i drewno dębowe, dlatego też stale szukamy i zapraszamy do przyłączenia się do nas ludzi, dla których ważne są idee zrównoważonego rozwoju, którzy nie szukają idealnego miejsca pracy, ale takiego, gdzie wysłuchiwana jest opinia każdego, zachodzą zmiany i rosną możliwości awansu zawodowego.
Dziękujemy za rozmowę i czekamy na kolejne wypełnione ankiety, żeby mieć wgląd, jak i czy zmieniają się oczekiwania nowych pracowników i ich opinie.