Wstecz

Dlaczego dąb?

Data 2018-08-27
Kategoria Blog

Przez dwie dekady tworzyliśmy z naszymi pracownikami piękną historię opartą na dębie. Produkując dębowe podłogi i drzwi chcemy przenieść piękno natury z lasów wprost do Waszych domów. Staramy się zrozumieć że wybór czasami jest bardzo ciężki, ponieważ na rynku istnieje bardzo duża ilość innowacji i rozwiązań z zakresu projektowania wnętrz. Jednakże, niezmiennie dostrzegamy że ludzie w naszych salonach zaczynają się uśmiechać, są bardziej zrelaksowani, gładzą dłońmi powierzchnie dębowe i wczuwają się w wybór odpowiedniej kolorystyki. Będąc w naszych salonach bardzo często czujemy że nie musimy przekonywać co do wyboru materiału, każdy chce się o nim dowiedzieć jak najwięcej.

Często nasi klienci pytają o nasze doświadczenie z dębem i czy to dobry materiał. Na takie pytania zawsze odpowiadamy podobnie, bazując na licznych realizacjach w których wnętrza są bardzo przytulne, modne, eleganckie.

Dąb jest drzewem, które bardzo często poznajemy jeszcze w dzieciństwie – obecny jest w lasach, bajkach i w folklorze. Zdarza się że niektórzy mówią że dęby to pokaz siły i zróżnicowania danego lasu. Drzewo to zyskało swoją renomę dzięki charakterystycznemu ulistnieniu, wśród którego chowają się ptaki. Dąb to także dobre drzewo dające cień w upalne dni, jest długowieczne i solidne dlatego płynnie wiedza o nim płynnie przechodzi z pokolenia na pokolenie.

Kiedyś nasi przodkowie wykorzystywali ten materiał jako praktyczny i wytrzymały. Obecnie możemy posłużyć się konkretnymi liczbami i danymi. Drewno dębowe jest twarde, ciężkie, odporne na wilgoć, zgniliznę i różne choroby grzybowe. Drewno ma piękną strukturę i naturalnie brązowy kolor. Im starsze drzewo, tym głębszy, bogatszy i bardziej wyrafinowany kolor drewna.

Dąb jest drzewem które spokojnie dożywa 100 lat. Drzewo o takiej dojrzałości jest najbardziej odpowiednie do produkcji, więc do fabryki docierają tylko takie „okazy”. Średnia wysokość dębu wynosi około 30m, średnica pnia od 1,2-1,8m. Gęstość tego drewna to około 700 kg/m3 i twardość: 3,7-3,9 wg Brinella. To naprawdę solidne drzewo, odporne na wpływ zewnętrzny środowiska. To nie przypadek że dębowe podłogi wybierane sa przez rodziny, które myślą nie tylko o dzieciach ale i o wnukach.