Większość z nas przy zakupie często nie bierze pod uwagę wariantu podłogi drewnianej, a tym bardziej dębowej. Myśli o zakupie wymarzonej podłogi hamują mity o cenach i trudności w zastosowaniu pod ogrzewanie podłogowe. Chcielibyśmy podważyć przekonania niektórych klientów i pokazać, że rozsądni klienci, znający i szanujący wartość pieniądza, mogą bez obaw wybrać podłogę dębową, bo ceny parkietu w dłuższej perspektywie zwracają się z nawiązką.
Zacznijmy nie od desek, ale od tego, czemu warto rozważyć tą koncepcję
Moglibyśmy zacząć od tego co ważne i w co wierzymy, jednak my wolimy się skupić na innym aspekcie i odwieźć od pewnego błędnego myślenia – podejmowania decyzji wyłącznie na podstawie ceny za metr kwadratowy. To podejście krótkowzroczne, wręcz nieracjonalne z perspektywy mnogości i różnorodności rozwiązań dostępnych na rynku. Przedstawimy kilka czynników o których należy pomyśleć:
Trwałość podłogi. Cena za metr podłogi inżynieryjnej jest wyższa niż słabej jakości paneli laminowanych. Natomiast, przeciwnie niż laminat, podłogi drewnianej nie trzeba wymieniać co 10 lat. Podłoga drewniana będzie służyć całe nasze życie a może nawet i wnukom.
Eksploatacja i obsługa. Młode rodziny z dziećmi mają obawy, że drewniana podłoga zostanie porysowana i poplamiona. Bez obaw! W przypadku porysowania lub poplamienia laminatu pozostaje tylko wymiana podłogi. Natomiast drewno jest łatwe w utrzymaniu i renowacji. Jeżeli podłoga jest wykończona olejem, to sprawa jest jeszcze prostsza – każda naprawa jest prosta i relatywnie tania, niewymagająca dużo pracy i doświadczenia. W ostateczności, jeżeli wymiana jest nieunikniona, nie trzeba zrywać całej podłogi. Wystarczy wymienić tylko te deski, które uległy uszkodzeniu.
Wartość inwestycyjna. Podłogi drewniane, szczególnie te wykonane z twardego drewna liściastego, to przedsięwzięcie podnoszące wartość nieruchomości w stopniu najwyższym. Od kilkunastu lat ceny parkietu i surowca stale rosną, więc na zakup podłogi należy patrzeć jak na inwestycję długoterminową, a nie jednorazowy zakup. Takie rozumowanie jest naprawdę pomocne w wyborze: wystarczy policzyć ile wyniesie nas wymiana tańszej podłogi co dekadę, w porównaniu do raz ułożonej na stałe podłogi drewnianej, którą łatwo odnowić.
Zastanówmy się, co zyskujemy wybierając podłogę drewnianą
Jeżeli porównujemy ceny parkietu z podłogą syntetyczną lepszej jakości – panelami laminowanymi czy winylowymi – różnica w cenie za metr kwadratowy jest czasami minimalna. Zwłaszcza teraz, gdy „Styl Drzewa” oferuje bardzo atrakcyjny stosunek jakości do ceny podłogi drewnianej. Nie ma obiektywnych powodów, dla których warto byłoby zrezygnować z naturalnego drewna – trwałego produktu przyrody, po którym ciepło i miło chodzić jak również wygodnie mieszkać.
Mimo to, istnieje jeszcze kilka rozpowszechnionych mitów dotyczących podłóg drewnianych, dla których niektórzy wybierają panele winylowe, laminowane lub płytki. Jednym z nich to przystosowanie do ogrzewania podłogowego i odporność na wilgoć a także zmiany temperatury.
Warto podkreślić: drewniane podłogi inżynieryjne wysokiej jakości są całkowicie odporne na takie warunki. Wykazano to w testach, gdzie badano dwuwarstwową konstrukcję podłóg „Styl Drzewa” na płycie ‘Ecoboard’ pozostaje bez zmian, nawet w warunkach ekstremalnych:
- 6 godzin zanurzenia w wodzie o temperaturze 20°C;
- Następnie 48 godzin w atmosferze o temperaturze 23°C i wilgotności względnej 50%;
- Na koniec 16 godzin suszenia w temperaturze 80°C.
Takie testy przeprowadzono w jednym z najbardziej znanych laboratoriów produktów drewnianych „EPH Dresden”, które wydało certyfikat potwierdzający wysoką jakość tego produktu.
W pomieszczeniach, gdzie przybywają lub pracują ludzie, tak ekstremalne warunki nie występują, dlatego obawy przed montażem podłogi drewnianej w takich pomieszczeniach, jak łazienka i kuchnia, są bezpodstawne.
Następnym mitem jest: „mała przydatność przy ogrzewaniu podłogowym”.
Wiele osób kierujących się aspektem efektywności ogrzewania – wybiera płytki podłogowe. Czy słusznie ? Niekoniecznie… Inżynieryjne deski podłogowe idealnie nadają się na ogrzewanie podłogowe. Opór cieplny naszej dwuwarstwowej deski na bazie płyty ‘Ecoboard’ wynosi 0,11 W/m*K. Takie deski pozwalają ciepłu na sprawne przenikanie oraz zapewniają naturalny komfort użytkowania, w porównaniu z płytkami lub imitacją drewna.
Po podłodze z naturalnego drewna przyjemnie chodzi się boso. Pod stopami czujemy naturalny materiał. Poza tym, taka podłoga jest zdrowa dla człowieka – kleje używane podczas produkcji, nie zawierają formaldehydu*, który uwalniałby się do otoczenia podczas eksploatacji podłogi *(toksyczny związek szkodliwy dla człowieka).
Dlaczego otwarcie proponujemy stosowanie dwuwarstwowych desek dębowych na płycie ‘Ecoboard’ ?
Poza wszystkimi powodami wymienionymi powyżej potwierdzającymi że podłoga drewniana to długoterminowa inwestycja w funkcjonalny, przyjemny, bezpieczny i ciepły dom.
Teraz „Styl Drzewa” oferuje jeszcze jeden atut – bardzo atrakcyjny stosunek jakości do ceny.
Jesteśmy producentem, który kontroluje cały łańcuch produkcyjny: od odpowiedzialnej selekcji surowca, zakupu, produkcji w naszej fabryce na Litwie, do profesjonalnego montażu podłogi. Ta kontrola, poza szeroką siecią partnerów handlowych i innowacyjnymi rozwiązaniami, pozwala nam zaoferować cenę, która jest bardzo konkurencyjna w stosunku do podłóg syntetycznych.
Nasza inżynieryjna konstrukcja dębowa na niemieckiej płycie ‘Ecoboard’, której jakość potwierdzają międzynarodowe certyfikaty – to świetny i sprawdzony wybór. Produkt zdobył uznanie wśród klientów, naszych partnerów, deweloperów, architektów i projektantów. Teraz jest dostępny już od 129 zł/m². Skorzystajcie z okazji, nie dajcie się wyprzedzić podwyżkom i inflacji!