Blog

2023-02-23

Podłogi drewniane i najbardziej popularne tendencje w ich projektowaniu

Rok do roku wzrasta zapotrzebowanie na naturalne materiały wykończeniowe. Klienci cenią sobie to, że tak solidne produkty, jak podłogi drewniane, służą całe życie, są łatwe w utrzymaniu i renowacji. Ponadto, warto zauważyć, że podłogi z dębu lub podobnego drewna podnoszą wartość nieruchomości. Dlatego, nie warto marnować pieniędzy na rozwiązania krótkoterminowe.

Jednak, po decyzji o zakupie podłogi, przychodzi wahanie w postaci – jakie podłogi drewniane wybrać? Możliwości są bardzo szerokie – przychodzi nam porównywać nie tylko produkty i ceny u różnych producentów, ale również zastanawiać się nad wyborem najlepszego koloru, wzoru, selekcji, szerokości desek oraz ich wykończenia. Jakie podłogi drewniane będą w przyszłości wyglądać równie modnie i nowocześnie, jak dzisiaj? To również warto wziąć pod uwagę.

W branży podłóg, drzwi i schodów działamy w Polsce od dziesięciu lat, współpracując z polskimi architektami i projektantami, cały ten czas udzielamy wsparcia klientom salonów „Styl Drzewa”. Dlatego też zdecydowaliśmy się podzielić swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami w niniejszym wpisie na blogu.

Dowiedzą się Państwo z niego jakie podłogi drewniane i parkiet królują jako najczęściej wybierane oraz jakie tendencje w projektowaniu podłóg zdobywają popularność. Omówimy barwy i selekcje podłóg, szerokość desek oraz wzory układania podłóg, których wybór będzie trafny nie tylko w 2023 roku, ale również w kolejnych latach.

Parkiet jodełka francuska, Chevron
Fotograf: Patrycja Kaszewska. Barwa desek: 3305. Wzór układania: Jodełka francuska Chevron. Selekcja: Original

Klasyczne wzory układania podłóg – niestarzejące się rozwiązania

Wzór ułożenia – to pierwszy wybór, którego dokonują kupujący podłogi. Ponieważ podłogi drewniane układa się raz na długie lata, trudno jest eksperymentować ze wzorami układania. Najpopularniejsze są wzory klasyczne:

Układanie wzdłuż. Deski podłogowe układane są równolegle, a łączenia są przesunięte względem siebie w każdym rzędzie.

Jodełka klasyczna. Deski podłogowe układane pod skosem tworzą charakterystyczny zygzak.

Jodełka francuska Chevron 45°. Deski parkietowe docięte pod kątem 45° układane są w kształcie litery V.

Jodełka francuska Chevron 30°. Klasyczny wzór, w którym docięcie deski parkietowej pod kątem 30° pozwala stworzyć nowoczesne i mniej oficjalne wnętrze.

Aby podłogi drewniane, zwłaszcza te ułożone w jodełkę klasyczną bądź francuską, zdobiły dom, ważna jest precyzja i dokładność podczas przycinania desek pod danym kątem. Dlatego, po decyzji o zakupie desek podłogowych, ważne jest, aby dowiedzieć się, czy producent spełnia takie wymagania.

Parkiet jodełka klasyczna, drzwi w stylu skandynawskim
Barwa desek: Naturalny, 3305. Wzór ułożenia: jodełka klasyczna. Drzwi: styl skandynawski. Kolor drzwi: RAL 9003

Oferujemy najwyższej jakości deski podłogowe oraz parkiet i jesteśmy obecnie jedynym z producentów w krajach bałtyckich osiągających tak wysoką precyzję.

Poszukiwanie autentyczności podczas wyboru koloru podłogi

Po ważnym wyborze wzoru ułożenia naszej podłogi, dochodzimy do kolejnego zagadnienia związanego z wykończeniem podłogi. Innymi słowy, bardzo ważna jest barwa desek. Prosimy zapoznać się z najbardziej modnymi barwami:

Naturalne odcienie są niewiarygodnie uniwersalne. Wybierane są przez entuzjastów takich stylów jak skandynawski, klasyczny czy minimalistyczny.

Najbardziej popularnym kolorem pozostaje Naturalny, 3305, ale wielu klientów wybiera również jaśniejsze odcienie drewna. Do wyboru wśród cieplejszych barw pozostają Przezroczysta biel, 3409 i Naturale, E-5454, a z chłodniejszych – Ivory, E-2401 oraz Ekstra biel, 3408.

 

Podlogi drewniane, Ekstra biel
Barwa desek: Ekstra biel. Szerokość desek: 180 mm

Z kolei szare odcienie zachwycają osoby pragnące połączyć estetykę z praktycznością. Szare odcienie dębu dobrze ukrywają przypadkowe plamy i kurz na powierzchni, dlatego znajdują uznanie wśród projektów przestrzeni o dużym natężeniu ruchu i wśród młodych rodzin.

Nieważne, czy odcień szarości jest jasny, – taki jak Platinum, 4008, Silk, E-8632, Aqua Ekstra biel Q-3408, Dunes, Q-2118, – czy ciemniejszy, – jak Silver, Q-4505, Aqua przezroczysta biel, Q-3409 – odcienie tego koloru wyglądają wyrafinowanie i oryginalnie.

 

podlogi drewniane, barwa desek - Ekstra biel
Barwa desek: Q-4505, Silver

Jeżeli klient poszukuje podłogi łatwej w utrzymaniu i pielęgnacji, a jednocześnie pragnie stworzyć w domu prostą i autentyczną atmosferę, wówczas najczęściej wybiera połączenie koloru brązowego i szarego. Modne barwy to Graphite, 3477, Przezroczysty szary, 7710 oraz Kava C-3418. Entuzjaści nowości coraz częściej zwracają uwagę na subtelne barwy Granola, 4007 oraz Latte, 4010.

Podłogi dębowe, barwa desek graphite
Barwa desek: Graphite

Brązowe odcienie dębu nadają wrażenia głębi, przestrzeni i solidności. Cieszą się popularnością wśród tych klientów, którzy pragną, aby podłoga z naturalnego drewna stała się jednym wiodących z akcentów ich wnętrza.

Wrażenie luksusu gwarantowane niezależnie od tego czy wybierzemy średni odcień brązu – Tobacco, E-7605, Orzech, 3481, Przezroczysty orzech 8110, – czy ciemniejszy – Heban, 3490, Chiana, T-2895.

Parkiet jodełka francuska Chevron
Wzór układania: Jodełka francuska Chevron. Barwa: T-2895, Chiana

Staramy się także poszerzać naszą ofertę o unikalne barwy stworzone przez projektantów. Podłoga powinna być nie tylko oryginalna, ale i wysokiej jakości – w końcu to zakup na całe życie. Dlatego też, coraz więcej osób postrzega podłogi jako podstawowy element wystroju wnętrza i są gotowi przeznaczyć swój czas, energię, aby znaleźć ten idealny i unikalny produkt.

Dla takich klientów, mamy w ofercie niezwykłą kolekcję „Mastri-Toscani”. Autor kolekcji, włoski projektant Enrico Piselli, nadał każdej barwie w swojej kolekcji niepowtarzalną historię – „Mastri Toscani” czerpie natchnienie z bajecznie pięknych pejzaży i miast Toskanii.

Mastri Toscani kolekcja podłóg drewnianych

Szerokie deski podłogowe – naturalność, spójność i szyk

Od kilku lat na popularności zyskują deski podłogowe o niestandardowej szerokości. Nie dziwi dlaczego: szersze deski lepiej oddają strukturę drewna dębowego, nadają wnętrzu wrażenia harmonii i przepychu.

Ecowood produkuje deski w 4 różnych szerokościach – zaczynając od klasycznej szerokości 115 mm, a kończąc na deskach o okazałych 230 mm szerokości. Natomiast do najczęściej kupowanych i wybieranych, należą deski o szerokości 140 mm, a zaraz za nimi te o szerokości 180 mm. Dla tych, którzy poszukują maksymalnego efektu i dębowego akcentu w domu, najlepszym wyborem pozostają deski o szerokości 230 mm, których popularność wciąż wzrasta.

Przez połączenie szerokiej deski i ułożenia w jodełkę klasyczną bądź francuską, podłoga może stać się zapierającym dech w piersiach akcentem wystroju nieprzeciętnego wnętrza. Trudno to sobie wyobrazić? Prosimy spojrzeć, jak deski o szerokości 180 mm uzupełniają nowoczesne wnętrze hotelu „Radisson Collection”.

Parkiet jodełka francuska Chevron
Wnętrze: Vaikla disain. Fotograf: Søren Dam Thomsen. Szerokość deski: 180 mm Wzór układania: Jodełka francuska Chevron. Barwa: Palisander.

Naturalne usłojenie drewna dębowego robi wrażenie

Po wzroście popularności wnętrz inspirowanych przyrodą, poszukiwane stały się subtelne i naturalne mikropęknięcia i różnice w odcieniach desek podłogowych. Dlatego też, coraz większa liczba klientów zwraca się do nas z zapytaniem o deski w selekcji Rustic albo Original. Dobra wiadomość jest taka, że styl Rustic jest w „Styl Drzewa” bardzo często przedmiotem ciekawych, lecz ograniczonych czasowo lub materiałowo promocji w bardzo przystępnych cenach.

Podłogi dębowe, selekcja Rustic
Barwa: Orzech. Selekcja: Rustic

Podłogi olejowane – naturalna estetyka i pełne bezpieczeństwo

Minęły już czasy, gdy podłogi były standardowo lakierowane. Z wielu powodów obecnie bardziej popularne jest olejowanie. Po pierwsze, olej, a właściwie olejowosk, nadaje drewnu barwy, zachowując naturalny charakter i strukturę drewna. Po drugie, olejowosk głęboko penetruje drewno i zapewnia długotrwałą ochronę, w porównaniu z lakierem, który z biegiem czasu kruszy się i odkleja od powierzchni. Powierzchnie olejowane, w końcu, są dużo łatwiejsze w renowacji niż lakierowane – nie wymagają szlifowania, a wystarczy nanieść warstwę olejowosku na konkretny fragment podłogi.

Nasze podłogi są wykończone ekologicznym olejowoskiem firmy SAICOS – jest on na tyle bezpieczny, że można by nim bezpiecznie pomalować zabawki dla dzieci. Maksymalną wytrzymałość gotowego produktu zapewnia również fakt, że deska finalnie schnie w pełni naturalnych warunkach.

 

Podłogi olejowane
Barwa: Biel

Podłogi drewniane podłogi wysokiej jakości – rezultat drobiazgowego procesu

Udana współpraca z partnerami w ponad 20-tu krajach, szeroka sieć projektantów i profesjonalna kadra pracowników grupy „Ecowood” pozwalają nam na oferowanie najlepszych rozwiązań na rynku. Nasza oferta, zwana 4w1 – to bardzo szeroki asortyment podłóg, drzwi, schodów, listew przypodłogowych i blatów od jednego producenta, który ma możliwość spełnienia nawet najbardziej wyszukanych wymagań klienta.

Produkty „Styl Drzewa” będą służyć Państwu przez długie lata, co mogą potwierdzić klienci którzy nam zaufali i ponad 3 miliony metrów kwadratowych ułożonych podłóg, unikalna dwuwarstwowa konstrukcja na bazie płyty „Ecoboard”, certyfikaty jakości, odporność desek na wilgoć, możliwość stosowania ich na ogrzewanie podłogowe oraz 10 lat udzielanej gwarancji.

Jeśli po przeczytaniu powyższych informacji mimo wszystko trudno podjąć Państwu ostateczną decyzję jakie podłogi drewniane wybrać… serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami, udzielimy bezpłatnych konsultacji w naszych salonach „Styl Drzewa” lub telefonicznie.

Promocje

Left Right
Drzwi lite dębowe produkowane według indywidualnych wymiarów
 • Drewniane drzwi w 100% z dębu
 • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości
 • Szybkie i elastyczne terminy produkcji
 • Produkowane pod indywidualny wymiar, gwarantują estetyczne wykończenie i idealne dopasowanie
 • Zapewniamy profesjonalny pomiar i doradztwo przy wyborze
 • Ponadczasowe wzory, w połączeniu z jakością wykonania zapewni długoletnią trwałość, bez obawy o konieczność wymiany drzwi w razie uszkodzenia

Drewniane drzwi w 100% z dębu

Dębowa deska podłogowa z niemieckim certyfikatem jakości
 • Ponad 23 letnie Doświadczenie
 • Bezpośredni Zakup od Producenta
 • Szybkie i elastyczne terminy produkcji
 • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości
 • Konstrukcja: dwuwarstwowa na Ecoboard
 • Przystosowane do ogrzewania podłogowego
 • Jakość potwierdzona certyfikatem: odporne na wilgoć i wahania temperatury – dzięki czemu przeznaczone są do wszystkich pomieszczeń

Przystosowane do ogrzewania podłogowego

Drzwi lite dębowe produkowane według indywidualnych wymiarów
 • Drewniane drzwi w 100% z dębu
 • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości
 • Szybkie i elastyczne terminy produkcji
 • Produkowane pod indywidualny wymiar, gwarantują estetyczne wykończenie i idealne dopasowanie
 • Zapewniamy profesjonalny pomiar i doradztwo przy wyborze
 • Ponadczasowe wzory, w połączeniu z jakością wykonania zapewni długoletnią trwałość, bez obawy o konieczność wymiany drzwi w razie uszkodzenia

Drewniane drzwi w 100% z dębu

Dębowa deska podłogowa z niemieckim certyfikatem jakości
 • Ponad 23 letnie Doświadczenie
 • Bezpośredni Zakup od Producenta
 • Szybkie i elastyczne terminy produkcji
 • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości
 • Konstrukcja: dwuwarstwowa na Ecoboard
 • Przystosowane do ogrzewania podłogowego
 • Jakość potwierdzona certyfikatem: odporne na wilgoć i wahania temperatury – dzięki czemu przeznaczone są do wszystkich pomieszczeń

Jakość potwierdzona certyfikatem

Jodełka klasyczna 90° z niemieckim certyfikatem jakości
 • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości
 • Przystosowane do ogrzewania podłogowego
 • Jakość potwierdzona certyfikatem: odporne na wilgoć i wahania temperatury – dzięki czemu przeznaczone są do wszystkich pomieszczeń
 • Pewna inwestycja podnosząca wartość nieruchomości, ze względu na drożejące ceny drewna
 • Ponadczasowy styl i wygląd, zapewniony przez dokładne docięcie kątów

Ponad 23 letnie Doświadczenie

Skontaktujcie z nami


  Skontaktujcie z nami


  Skontaktujcie z nami


   Pobierz katalog