Podłogi drewniane i najbardziej popularne tendencje w ich projektowaniu

Rok do roku wzrasta zapotrzebowanie na naturalne materiały wykończeniowe. Klienci cenią sobie to, że tak solidne produkty, jak podłogi drewniane, służą całe życie, są łatwe w utrzymaniu i renowacji. Ponadto, warto zauważyć, że podłogi z dębu lub podobnego drewna podnoszą wartość nieruchomości. Dlatego, nie warto marnować pieniędzy na rozwiązania krótkoterminowe.

Jednak, po decyzji o zakupie podłogi, przychodzi wahanie w postaci – jakie podłogi drewniane wybrać? Możliwości są bardzo szerokie – przychodzi nam porównywać nie tylko produkty i ceny u różnych producentów, ale również zastanawiać się nad wyborem najlepszego koloru, wzoru, selekcji, szerokości desek oraz ich wykończenia. Jakie podłogi drewniane będą w przyszłości wyglądać równie modnie i nowocześnie, jak dzisiaj? To również warto wziąć pod uwagę.

W branży podłóg, drzwi i schodów działamy w Polsce od dziesięciu lat, współpracując z polskimi architektami i projektantami, cały ten czas udzielamy wsparcia klientom salonów „Styl Drzewa”. Dlatego też zdecydowaliśmy się podzielić swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami w niniejszym wpisie na blogu.

Dowiedzą się Państwo z niego jakie podłogi drewniane i parkiet królują jako najczęściej wybierane oraz jakie tendencje w projektowaniu podłóg zdobywają popularność. Omówimy barwy i selekcje podłóg, szerokość desek oraz wzory układania podłóg, których wybór będzie trafny nie tylko w 2024 roku, ale również w kolejnych latach.

Parkiet jodełka francuska, Chevron
Fotograf: Patrycja Kaszewska. Barwa desek: Naturalny, 3305. Wzór układania: Jodełka francuska (Chevron). Selekcja: Original.

Streszczenie

1.Podłogi drewniane w całym domu

2. Podłogi drewniane olejowane – naturalna estetyka

3. Ciepłe barwy wracają do mody

4. Klasyczne wzory układania – niestarzejące się rozwiązania

5. Dla poszukujących autentyczności: wyszukane wzory podłóg

6. Szerokie deski podłogowe

7. Drewno w selekcji Rustic wzmacnia pozytywne wrażenie

8. Jak powstają nasze produkty

1. Podłogi drewniane w całym domu

Współczesne technologie produkcji całkowicie zmieniły dotychczasowe sposoby układania podłóg. Inżynieryjne podłogi dębowe są odporne na zmiany temperatury, dlatego stanowią idealne rozwiązanie do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. Ponadto, ze względu na podwyższoną odporność na wilgoć i zarysowania, inżynieryjne podłogi drewniane możemy bez problemów układać w całym domu, również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, jak łazienka i kuchnia.

Układając jednakowy typ podłogi w całym domu czy mieszkaniu, można w szybki sposób otrzymać zamierzony efekt wystroju wnętrza. Większość klientów robi jeden krok więcej: do barwy podłóg dobierają drzwi, schody, parapety, listwy przypodłogowe i ścienne panele dekoracyjne.  W momencie, gdy wszystkie wymienione elementy powstają u jednego producenta, wówczas jeszcze prościej można osiągnąć równowagę w wystroju wnętrza – każdy element można dopasować pod kątem selekcji drewna i barwy.

Podłogi drewniane i najbardziej popularne tendencje w ich projektowaniu
Autor zdjęcia: Norbert Tukaj. Wzór układania: Jodełka francuska. Barwa katalogowa: Ivory, E-2410. Selekcja: Select.

2. Podłogi drewniane olejowane – naturalna estetyka

 

Minęły już czasy, gdy podłogi były standardowo lakierowane. Z wielu powodów obecnie bardziej popularne jest olejowanie. Po pierwsze, olej, a właściwie olejowosk, nadaje drewnu barwy, zachowując naturalny charakter i strukturę drewna. Po drugie, olejowosk głęboko penetruje drewno i zapewnia długotrwałą ochronę, w porównaniu z lakierem, który z biegiem czasu kruszy się i odkleja od powierzchni. Powierzchnie olejowane, w końcu, są dużo łatwiejsze w renowacji niż lakierowane – nie wymagają szlifowania, a wystarczy nanieść warstwę olejowosku na konkretny fragment podłogi.

Nasze podłogi są wykończone ekologicznym olejowoskiem firmy SAICOS – jest on na tyle bezpieczny, że można by nim bezpiecznie pomalować zabawki dla dzieci. Maksymalną wytrzymałość gotowego produktu zapewnia również fakt, że deska finalnie schnie w pełni naturalnych warunkach.

Podłogi drewniane i najbardziej popularne tendencje w ich projektowaniu
Zdjęcie: Patrycja Kaszewska. Wzór układania: Jodełka francuska Chevron. Barwa katalogowa: Naturalny, 3305. Selekcja: Original. Drzwi: ED2F, RAL9003. Barwa schodów: Naturalny, 3305 oraz RAL9003.

3. Ciepłe barwy wracają do mody

 

Po ważnym wyborze wzoru ułożenia naszej podłogi, dochodzimy do kolejnego zagadnienia związanego z wykończeniem podłogi. Innymi słowy, bardzo ważna jest barwa desek. Prosimy zapoznać się z najbardziej modnymi barwami:

Naturalne odcienie są niewiarygodnie uniwersalne. Wybierane są przez entuzjastów takich stylów jak skandynawski, klasyczny czy minimalistyczny.

Najbardziej popularnym kolorem pozostaje Naturalny, 3305, ale wielu klientów wybiera również jaśniejsze odcienie drewna. Do wyboru wśród cieplejszych barw pozostają Przezroczysta biel, 3409 i Naturale, E-5454, a z chłodniejszych – Ivory, E-2401 oraz Ekstra biel, 3408.

Podlogi drewniane, Ekstra biel
Barwa desek: Ekstra biel, 3408. Szerokość desek: 180 mm

Brązowe odcienie dębu nadają wrażenia głębi, przestrzeni i solidności. Cieszą się popularnością wśród tych klientów, którzy pragną, aby podłoga z naturalnego drewna stała się jednym wiodących z akcentów ich wnętrza.

Wrażenie luksusu gwarantowane niezależnie od tego czy wybierzemy średni odcień brązu – Tobacco, E-7605, Orzech, 3481– czy ciemniejszy – Heban, 3490, Chiana, T-2895.

Parkiet jodełka francuska Chevron
Wzór układania: Jodełka francuska (Chevron). Barwa: T-2895, Chiana.

Jeżeli klient poszukuje podłogi łatwej w utrzymaniu i pielęgnacji, a jednocześnie pragnie stworzyć w domu prostą i autentyczną atmosferę, wówczas najczęściej wybiera połączenie koloru brązowego i szarego. Modne barwy to Graphite, 3477 oraz Kawa C-3418. Entuzjaści nowości coraz częściej zwracają uwagę na subtelne barwy Granola, 4007 oraz Latte, 4010.

Podłogi dębowe, barwa desek graphite
Barwa desek: Graphite, 3477.

Staramy się także poszerzać naszą ofertę o unikalne barwy stworzone przez projektantów. Podłoga powinna być nie tylko oryginalna, ale i wysokiej jakości – w końcu to zakup na całe życie. Dlatego też, coraz więcej osób postrzega podłogi jako podstawowy element wystroju wnętrza i są gotowi przeznaczyć swój czas, energię, aby znaleźć ten idealny i unikalny produkt.

Dla takich klientów, mamy w ofercie niezwykłą kolekcję „Mastri-Toscani”. Autor kolekcji, włoski projektant Enrico Piselli, nadał każdej barwie w swojej kolekcji niepowtarzalną historię – „Mastri Toscani” czerpie natchnienie z bajecznie pięknych pejzaży i miast Toskanii.

Podłogi drewniane i najbardziej popularne tendencje w ich projektowaniu

Czy kolor szary jest nadal w modzie?  W sytuacji powrotu do łask ciepłych barw w wystroju wnętrz, nowoczesne odcienie szarości schodzą z podium popularności.  Natomiast stwierdzenie, że odcienie szarości nie są poszukiwane, to nieprawda – podłogi drewniane w tych odcieniach znajdują swoje zastosowanie w pomieszczeniach komercyjnych, takich jak biura, restauracje i sklepy.  Tutaj szarość pozostaje popularnym wyborem, ponieważ skutecznie ukrywa kurz i zabrudzenia.

Nieważne, czy odcień szarości jest jasny, – taki jak Platinum, 4008, Silk, E-8632, Ekstra biel Q-3408, Dunes, Q-2118, – czy ciemniejszy, – jak Silver, Q-4505 – odcienie tego koloru wyglądają wyrafinowanie i oryginalnie.

4. Klasyczne wzory układania – niestarzejące się rozwiązania

Ponieważ podłogi drewniane układa się raz na długie lata, trudno jest eksperymentować ze wzorami układania. Najpopularniejsze są wzory klasyczne:

 • Układanie wzdłuż. Deski podłogowe układane są równolegle, a łączenia są przesunięte względem siebie w każdym rzędzie.
 • Jodełka klasyczna. Deski podłogowe układane pod skosem tworzą charakterystyczny zygzak.
 • Jodełka francuska Chevron 45°. Deski parkietowe docięte pod kątem 45° układane są w kształcie litery V.
 • Jodełka francuska Chevron 30°. Klasyczny wzór, w którym docięcie deski parkietowej pod kątem 30° pozwala stworzyć nowoczesne i mniej oficjalne wnętrze.

Aby podłogi drewniane, zwłaszcza te ułożone w jodełkę klasyczną bądź francuską, zdobiły dom, ważna jest precyzja i dokładność podczas przycinania desek pod danym kątem. Dlatego, po decyzji o zakupie desek podłogowych, ważne jest, aby dowiedzieć się, czy producent spełnia takie wymagania.

Parkiet jodełka klasyczna, drzwi w stylu skandynawskim
Barwa desek: Naturalny, 3305. Wzór ułożenia: jodełka klasyczna. Drzwi: ED1F RAL 9003.

Aby podłogi drewniane, zwłaszcza te ułożone w jodełkę klasyczną bądź francuską, zdobiły dom, ważna jest precyzja i dokładność podczas przycinania desek pod danym kątem. Dlatego decyzja o wyborze desek podłogowych powinna wiązać się z możliwościami producenta. Oferujemy najwyższej jakości deski podłogowe oraz parkiet i jesteśmy obecnie jedynym z producentów w krajach bałtyckich osiągających tak wysoką precyzję.

Szukają Państwo bardziej dynamicznego i wyróżniającego się rozwiązania?  Prosimy czytać dalej – przedstawimy Państwu wzory układania podłóg, które tworzą efekt 3D.

5. Dla poszukujących autentyczności: wyszukane wzory podłóg

Dębowe podłogi ułożone w wyszukany wzór mogą w oka mgnieniu podnieść estetykę każdego wnętrza dodając mu unikalności i wyszukanego stylu. Dwa z ciekawszych wzorów, na które warto zwrócić uwagę to Art Deco i Diament.

Parkiet Art Deco: Wyróżnia się nakładającymi się figurami geometrycznymi, które tworzą wrażenie dynamiki.  Wnosi on do współczesnego wnętrza wyszukany, klasyczny charakter. Ponadto, podłoga ułożona we wzorze Art Deco idealnie pasuje do drzwi i poręczy w stylu Art Deco – ta kolekcja łącząca przeszłość z teraźniejszością doczekała się uznania ze strony projektantów oraz indywidualnych klientów.

Kolekcja Art Deco: Elegancja i Nowoczesność w Doskonałej Harmonii
Kolekcja Art Deco: synteza elegancji i nowoczesności

Wzór Diamond tworzy efekt 3D, obok którego nie można przejść obojętnie. Zachwycająca interakcja między kształtami, światłem i cieniem powstaje w wyniku precyzyjnie dociętych desek i ułożonych w tym wizualnie intrygującym wzorze. Na podłodze we wzorze Diamond różne kształty geometryczne, takie jak sześciany i sześciokąty zostaną jeszcze bardziej podkreślone wybierając podłogę w ciemniejszej barwie.

Wzór pałacowy parkietu „Diament” - to prawdziwy diament w naszym asortymencie
Wzór układania: Diamond. Barwa katalogowa: T-2895, Chiana.

6. Szerokie deski podłogowe – naturalność, spójność i szyk

 

Od kilku lat na popularności zyskują deski podłogowe o niestandardowej szerokości. Nie dziwi dlaczego: szersze deski lepiej oddają strukturę drewna dębowego, nadają wnętrzu wrażenia harmonii i przepychu.

Ecowood produkuje deski w 4 różnych szerokościach – zaczynając od klasycznej szerokości 115 mm, a kończąc na okazałych deskach o szerokości 230 mm. Natomiast, do najczęściej kupowanych i wybieranych, należą deski o szerokości 140 mm, a zaraz za nimi te o szerokości 180 mm. Dla tych, którzy poszukują maksymalnego efektu i dębowego akcentu w domu, najlepszym wyborem pozostają deski o szerokości 230 mm, których popularność wciąż wzrasta.

Przez połączenie szerokiej deski i ułożenia w jodełkę klasyczną bądź francuską, podłoga może stać się zapierającym dech w piersiach akcentem wystroju nieprzeciętnego wnętrza. Trudno to sobie wyobrazić? Prosimy spojrzeć, jak deski o szerokości 180 mm uzupełniają nowoczesne wnętrze hotelu „Radisson Collection”.

Parkiet jodełka francuska Chevron
Wnętrze: Vaikla disain. Fotograf: Søren Dam Thomsen. Szerokość deski: 180 mm Wzór układania: Jodełka francuska Chevron. Barwa: Palisander, 3485.

7. Deski w selekcji Rustic pozwalają wzmocnić efekt naturalnego wyglądu podłogi

 

 

Po wzroście popularności wnętrz inspirowanych przyrodą, poszukiwane stały się subtelne i naturalne mikropęknięcia i różnice w odcieniach desek podłogowych. Dlatego też, coraz większa liczba klientów zwraca się do nas z zapytaniem o deski w selekcji Rustic albo Original. Dobra wiadomość jest taka, że selekcja Rustic jest w „Styl Drzewa” bardzo często przedmiotem ciekawych, lecz ograniczonych czasowo lub materiałowo promocji w bardzo przystępnych cenach.

Podłogi dębowe, selekcja Rustic
Barwa: Orzech, 3481. Selekcja: Rustic.

Podłogi drewniane wysokiej jakości – rezultat drobiazgowego procesu

 

Udana współpraca z partnerami w ponad 20-tu krajach, szeroka sieć projektantów i profesjonalna kadra pracowników grupy „Ecowood” pozwalają nam na oferowanie najlepszych rozwiązań na rynku. Nasza oferta, zwana 4w1 – to bardzo szeroki asortyment podłóg, drzwi, schodów, listew przypodłogowych i blatów od jednego producenta, który ma możliwość spełnienia nawet najbardziej wyszukanych wymagań klienta.

Produkty „Styl Drzewa” będą służyć Państwu przez długie lata, co mogą potwierdzić klienci którzy nam zaufali i ponad 3 miliony metrów kwadratowych ułożonych podłóg, unikalna dwuwarstwowa konstrukcja na bazie płyty „Ecoboard”, certyfikaty jakości, odporność desek na wilgoć, możliwość stosowania ich na ogrzewanie podłogowe oraz 10 lat udzielanej gwarancji.

Jeśli po przeczytaniu powyższych informacji mimo wszystko trudno podjąć Państwu ostateczną decyzję jakie podłogi drewniane wybrać – serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami, udzielimy bezpłatnych konsultacji w naszych salonach „Styl Drzewa” lub telefonicznie.

Promocje

Left Right
LOFT – naturalność w nowoczesnych domach!
 • Nowoczesny wygląd – produkt idealny dla wnętrz loftowych i industrialnych
 • Wyjątkowa trwałość i odporność na zużycie – stworzone, aby przetrwać intensywne użytkowanie, zachowując przy tym swój piękny wygląd.
 • Łatwy montaż i konserwacja – prosty montaż i niewielkie wymagania konserwacyjne sprawiają, że deski LOFT to wygodny wybór.
 • Ekologiczny wybór -produkowane w sposób zrównoważony, przyjazne dla środowiska, idealne dla osób dbających o ekologię.
BESTSELLER! Jodełka klasyczna 90° 115×690 mm
 • Bezpośrednio od producenta – prawdopodobnie najlepszy stosunek jakości do ceny
 • Optymalna szerokość desek i klasyczny wzór to pewny wybór!
 • Szybka realizacja zamówienia
 • Idealne rozwiązanie na ogrzewanie podłogowe
 • Ponadczasowa elegancja i precyzyjne docięcie kątów to doskonały wygląd na lata
BESTSELLER! Drzwi lite dębowe w stylu klasycznym
 • Oferta ważna tylko do 31.07.2024
 • Drewniane drzwi w 100% z dębu.
 • Klasyczny styl drzwi i bogate dodatki – klasyczne opaski i ozdobne zawiasy w zestawie!
 • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości.
 • Produkowane pod indywidualny wymiar, gwarantują estetyczne wykończenie i idealne dopasowanie.
 • Zapewniamy profesjonalny pomiar, doradztwo techniczne i pomoc przy wyborze idealnie dopasowanych klamek.
NORDIC – skandynawski Styl w Twoim domu!
 • Oferta limitowana! Deska NORDIC dostępna tylko przez krótki czas.
 • Deski „Nordic” są zaprojektowane, aby wytrzymać codzienne użytkowanie i zachować swój piękny wygląd przez lata.
 • Łatwy montaż i konserwacja – deski „Nordic” są proste w montażu i łatwe w utrzymaniu, co oszczędza czas i pieniądze.
 • Idealne do każdego wnętrza – uniwersalny design i kolorystyka sprawiają, że pasują one do różnych stylów aranżacyjnych, od klasycznego po nowoczesny.
Podłoga dębowa Original – Styl i jakość w najlepszym wydaniu
 • Stylowa i wręcz modelowa proporcja ilości sęków i ich wielkości na desce
 • Szczotkowana powierzchnia o wysokiej odporności na uszkodzenia
 • Przystosowane do ogrzewania podłogowego
 • Bezpośredni Zakup od Producenta – najlepsza jakość bez pośredników!
 • Jakość potwierdzona certyfikatem: odporne na wilgoć i wahania temperatury – dzięki czemu przeznaczone są do wszystkich pomieszczeń
 • Ponad 23 letnie doświadczenie na rynku!
Promocja!
Drzwi lite dębowe produkowane według indywidualnych wymiarów
Drzwi lite dębowe produkowane według indywidualnych wymiarów
 • Filong w selekcji Original, unikalny rysunek dębu, model zdobywający coraz większą popularność.
 • Drewniane drzwi w 100% z dębu
 • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości
 • Szybkie i elastyczne terminy produkcji
 • Produkowane pod indywidualny wymiar, gwarantują estetyczne wykończenie i idealne dopasowanie
 • Zapewniamy profesjonalny pomiar i doradztwo przy wyborze

Skontaktujcie z nami

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 2 dni roboczych w celu przedstawienia indywidualnej oferty.


  Skontaktujcie z nami

  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 2 dni roboczych w celu przedstawienia indywidualnej oferty.


  Skontaktujcie z nami

  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 2 dni roboczych w celu przedstawienia indywidualnej oferty.


   1 z 2
   1Jakie produkty Was interesują?

   Promocje

   Wpisz interesującą Cię ilość

   Wybierz

   Z powrotem

   Wybierz

   Podłoga

   Podaj ilość w m²

   Wybierz wzór ułożenia

   Z powrotem

   Wybierz jeden lub więcej odcieni

   Z powrotem

   Wybierz jeden lub więcej odcieni

   Z powrotem

   Wybierz jeden lub więcej odcieni

   Z powrotem

   Wybierz jeden lub więcej odcieni

   Z powrotem

   Wybierz jeden lub więcej odcieni

   Z powrotem

   Wybierz jeden lub więcej odcieni

   Z powrotem

   Wybierz jeden lub więcej odcieni

   Z powrotem

   Wybierz jeden lub więcej odcieni

   Drzwi

   Wprowadź ilość szt.

   szt.

   Wybierz styl drzwi

   Z powrotem

   Wybierz jeden lub więcej modeli drzwi

   Z powrotem

   Wybierz jeden lub więcej modeli drzwi

   Z powrotem

   Wybierz jeden lub więcej modeli drzwi

   Z powrotem

   Wybierz jeden lub więcej modeli drzwi

   Schody

   Wprowadź ilość szt.

   szt.

   Wybierz kształt schodów

   Z powrotem

   Wybierz odcień

   Z powrotem

   Wybierz odcień

   Z powrotem

   Wybierz odcień

   Z powrotem

   Wybierz odcień

   Parapety

   Wprowadź ilość szt.

   szt.

   Wybierz typ

   Z powrotem

   Wybierz odcień

   Z powrotem

   Wybierz odcień

   Deko ściany

   Podaj ilość w m²

   Wybierz model

   Z powrotem

   Wybierz odcień

   Z powrotem

   Wybierz odcień

   Z powrotem

   Wybierz odcień

   Z powrotem

   Wybierz odcień

   Listwy przypodłogowe

   Wprowadź ilość

   Wybierz rodzaj listwy przypodłogowej

   Z powrotem

   Wybierz interesujący Cię model

   Z powrotem

   Wybierz interesujący Cię model

   Proszę zaznaczyć jeśli jesteś zainteresowany usługą montażu wybranych produktów.

   2 z 2
   2Informacje kontaktowe
   Maksymalny rozmiar pliku to 10 MB

   Pobierz katalog